Kaip laikyti šuns ėdalą

HOW TO STORE DOG FOOD? By Esteban Marron

Dažnai į tinkamą sauso ar šaldyto ėdalo laikymą nekreipiama dėmesio, nors tai labai svarbu. Beprasmiška pirkti aukščiausios kokybės ėdalą ir jį sugadinti ar net paversti nesveiku dėl netinkamo laikymo. Šviežias ekonominės klasės ėdalas gali būti kokybišksesnis už puikiausią superpremium atstovą, kuris mėnesių mėnesius dulkėjo lentynose, o po to pradarytas savaites voliojosi garažo kampe.

Sausi pašarai

Ar laikytumėt iš pakuotės išimtą duoną virtuvėj ar garaže 39 dienas? Greičiausiai ne. 39 dienos – trukmė, per kurią suvartojamas tipiškas šunų ėdalo maišas. Tai labai ilgas laikas, lydimas prastų laikymo sąlygų, riebalų oksidacijos, maisto medžiagų nykimo, užsikrėtimo pelėsiais, erkėmis ar kitais maisto teršalais. Vienas iš trijų šunų gaišta juo vėžio, ir bent dalinai tai gali lemti netinkamos pašarų laikymo sąlygos.

Sausas ėdalas dažniausiai galioja vienerius metus. Tai reiškia, kad jis bus „geras“ vienerius metus nuo pagaminimo. Dauguma pašarų turi užrašą „Geriausias iki“ (“Best if used by”) ant pakuotės. Šis užrašas galioja tik neatidarytiems maišams.

Jei maišas sveikas, be jokių skylių, įbrėžimų, ten nepasiekia deguonis, galintis migruoti į maistą ir per metus padaryti labai didelę oksidaciją, maisto medžiagų skaidymąsi ar mikrobų augimo problemas. Bet kai tik maišą praveriate, deguois, drėgmė, šviesa, pelėsiai, maisto erkės ir kiti potencialūs teršalai patenka į maišą.

Riebalų oksidacija. Siekdami išvengti oksidacijos, šunų ėdalų gamintojai naudoja antioksidantus (kartais - vitaminą E ar kitus natūralius produktus). Atidarius maišą (arba jeigu jis nėra tobulai apsaugotas nuo deguonies patekimo vidun) su laiku dėl nuolatinio deguonies poveikio antioksidantai oksiduojasi ir riebalai, pradedant nuo labiausiai pažeidžiamų omega-3 RR, apkarsta. Dažnas oksiduotų riebalų naudojimas gali sukelti vėžį ir prisidėti prie daugybės lėtinių sveikatos problemų.

Maisto medžiagų nykimas. Maisto mitybinė vertė praėjus 39 dienom nuo pakuotės atidarymo bus žymiai menkesnė, negu tik pravėrus maišą. Vitaminai tam ypač jautrūs. Ilgalaikis atidaryto ėdalo laikymas kambario temperatūros patalpoje naikina vitaminą A, tiaminą, daugumą folatų formų, kai kurias B6 (piridoksino) formas, vitaminą C ir pantoteno rūgštį.

Pelėsiai ir mikotoksinai. Sausam maistui iš aplinkos oro sugėrus drėgmę, gamintojų naudotos antimikrobinės medžiagos tampa neveiksmingos. Laikant ėdalą atidarytą šiltoje ir (ypač) drėgnoje patalpoje, į jį gali „įsimesti“ pelėsis. Kai kurie pelėsių altiekų produktai (mikotoksinai) siejami su ilgalaikėmis vėžio ir kitų sveikstos problemų priežastimis. Šunys ypač jautrūs šiems toksinams. Ėdalas gali užsiteršti Aspergillus flavus, gaminančiu aflatoksiną B1 – labiausiai paplitusį žinomą natūralų kanceroganą. Žmonės negali plika akimi pamatyti pelėsių, o dauguma šunų napejunta ir jų skonio. Mikotoksinai keturkojį dažniausiai žudo lėtai, sukėldami ilgalaikius įvairių organų sutrikimus.

Kiti teršalai. Vabalai, maisto erkės, pelės ir kiti padrai mėgsta „sausiaką“ . Naujausi tyrimai parodė, kad alergiški šunys itin dažnai reaguoja į erkes, kurios noriai užkrečia grūdus (ypač naudojamus pigiems sausams ėdalams gaminti).

Patarimai, kaip galima sausą ėdalą išlaikyti kuo ilgiau kokybišką:

Laikykite ėdalą originalioje pakuotėje, net jei ir turite hermertišką konteinerį. Perpilant maistą visos granulės susisileičia su oru ir tai didina oksidacijos potencialą.

Pirkite mažus neseniai pagaminto ėdalo maišelius. Ieškokite užrašų „geriausias iki“ - jei jų nematote, kreipkitės į tiekėją.

Atidarius ėdalą planuokite jį sušerti per 7 dienas.

Laikykite ėdalą sausai. Jeigu jis atrodo drėgnas – išmeskite.

Didelius maišus laikykite šaldiklyje.

Maistui pakeitus spalvą jį išmeskite.

Jei maisto kvapas aštrus ar primena dažų – išmeskite jį.

Jei šuo atsisako ėsti maistą, nors anksčiau noriai jį lapnodavo, išmeskite jį.

Nepirkite pašarų pažeistomis pakuotėmis.

RAW

Jei šeriate komerciškai paruoštais RAW pašarais, svarbu pirkti neseniai sušaldytus produktus. Net jei visi šaltiniai yra ekologiški, puikiai subalansuoti, „vyresnis“ kaip 4 mėn, amžiaus porduktas nebus kokybiškas (pagal JAV taisykles).

Ieškokite kuo šviežesnės mėsos. Šaldymas – geriausias būdas ją išsaugoti, tačiau net prie -15 laipsnių temperatūros maistinės medžiagos po truputį nyksta, o riebalai oksiduojasi. Sveikos šaldytos mėsos „šmotas“ šaldiklyje puikiai išbus vienerius metus. Tačiau komerciškai paruošta malta mėsa galioja daug trumpiau. Pagal JAV įstatymus, užšaldyta tokia mėsa laikosi vos 3 – 4 mėnesius.

JAV naudojama lentelė, rodanti, kiek laiko maistas būna geriausias šaldant jį 18 laipsnių temperatūroje.

Mėsa, gabalas: 4 – 12 mėn.

Mėsa, pjaustyta: 4 – 12 mėn.

Malta mėsa: 3 – 4 mėn.

Vistiena, gabalas: 12 mėn.

Vistiena dalimis: 9 mėn.

Vistiena, vidaus organai: 3 – 4 mėn.

Malant mėsą naikinimos apsauginės ląstelių sienelės ir, riebalų ląstelės, skaidomos maistinės medžiagos, dėl ko jos tampa jautresnės oksidacinių agentų poveikiui (įskaitant oksidacijos procesą spartinančius geležį ir varį, kurie „paleidžiami“ iš suardytų ląstelių). Užšaldžius maltą mėsą, oksidacija ir maisto medžiagų nykimas nesustoja, nebent jis būtų supakuotos sandariose metalo ar stiklo pakuotėse. Riebalai lėtai karsta, vitaminai ir antoksidantai nyksta.

Maisto medžiagoms papildomą poveikį daro ledo kristalų augimas. Užšaldžius žalią mėsą, joje esantis vanduo virsta ledo kristalais. Jie auga net esant pastoviai -18 laipsnių temperatūrai. Kuo ilgiau mėsa stovi šaldiklyje, tuo didesni išauga ledo kristalai, tad didėja ir tikimybė, kad jie suardys ląstelių sieneles.

Būdas, kuriuo gaminama nemažai komercinių RAW ar BARF ėdalų – maltos mėsos ir daržovių bei kitų priedų maišymas. Tai gali paspartinti maistinių medžiagų irimą ir sutrumpinti produkto galiojimo laiką. Maltose daržovėse daug vandens. Jas užšaldžius susidaro ledo kristalai, naikinantys maistines medžiagas. Beje, malti žuvies produktai iš visų gyvūninės kilmės produktų laikosi trumpiausiai.

Geriausias būdas įsitikinti, kad perkate kokybiškus porduktus – ieškoti datos iki kada jie galioja ir pirkti tuos, kurie pagaminti mažiau negu prieš 3 mėn. Dauguma RAW gmaintojų produktams suteikia 12 mėn. galiojimo trukmę. Jei negalite nustatyti, kada produktas pagamintas, informacijos apie šviežumą teiraukitės pas gamintoją.

Parašykite komentarą