Amerikos bully

Amerikiečių bulis – vis labiau populiarėjanti gan įspūdingai atrodanti veislė. Nors dažnai klaidingai vadinami dideliais pitbulterjerais, tai visiškai kiti šunys – jų kitokia ir išvaizda, ir veisimo tikslai.

Žinoma, ši veislė dar labai jauna ir šiuo metu vis dar yra formavimosi stadijoje, tad galima pamatyti daugybę mylėtojų, besižavinčių skirtingomis bully savybėmis. Daug painiavos įneša krūva atmainų - "exotic", "micro", shorty bull, "XL", "XXL" ir t.t. Iš esmės  pagrindines bully kryptis diktuoja ABKC ir UKC.

Amerikos bully – šuo kompanionas. Nors atrodo gan grėsmingai, tai švelnūs, draugiški su nepažįstamaisiais, šunimis ir kitais gyvūnais keturkojai.  Kaip šeimos augintiniai jie meilūs, geraširdžiai ir gan juokingi. Agresija žmonėms ar šunims, bailumas nepageidautinos savybės, jomis pasižymintys bully neveisiami. Jie - lengvai prisitaikantys šunys, ramūs namuose ir energingai džiaugiasi gyvenimu lauke.

Tinkamai veisti bully bus atletiški. Daugelis šių šunų tinka sportui, nors paprastai jie,neveisiami specialiai darbui.

Bully išsiskiria įspūdinga raumenų mase, jie stambesni ir kaulingesni tiek už didelius pitbulius, tiek už stafus. Jie turi trumpą, prigludusį, blizgantį kailį, leidžiamos įvairios jo spalvos. Galva vidutinio ilgio su plačia kaukole ir labai ryškiais skruostų raumenimis. Ausys gali būti tiek kirptos, tiek natūralios. Jų karpymas dažnai neteisingai siejamas su kovomis, tačiau tai daroma tik dėl išvaizdos.

Istorija

Ši veislė sukurta apie 1990 metus, o rimčiau ėmė vystytis nuo 2004 m., kada įsteigtas ABKC  klubas. 2013 metais juos pripažino ir UKC. Nuo tada jie pripažįstami ir ADBA. Abi pastarosios organizacijos iš pitbulterjerų kilmės knygų bando šalinti šunis, kurie gali būti laikomi bully, ir skiria jiems atskirą registraciją.

Iš esmės veislė daugiausia išsivystė ir grynaveislių AKC amerikiečių Stafordšyro terjerų ir UKC pitbulterjerų. Nors ABKC kurį laiką tai neigė, vėliau galų gale pripažino, kad jie gavo ir kitų veislių – amerikiečių, anglų, prancūzų buldogų bei Olde English Bulldogge kraujo. Kai kurie veislynai (kaip Razor`s Edge) naudojo tik pitbulius su stafais, o kiti formuodami sau patinkančius tipus rinkosi ir kitas veisles.

Pagrindinis bully veisimo tikslas buvo pitbuliams suteikti naują kryptį. Bully vizija buvo galingas šuo su mažiau darbinių draivų. Veislės pradininkai atrinkinėjo įspūdingas fizines savybes (masę, kaulingumą).  Žmonėms ir šunims agresyvūs šunys veisime nedalyvavo. Nemažoje dalyje valstijų uždraudus pitbulterjerus, bully ėmė vis labiau populiarėti.

Bulių židiniai skirtingose JAV vietovėse buvo keli – ir nesusiję tarpusavyje. Tarpusavyje nekontaktuojantys veisėjai naudojo skirtingas veisimo programas. Bully išvaizda labai skyrėsi, o visi skelbė, kad tai autentiški veislės atstovai. Vieniems patiko daugiau raumenų, kitiem stambumas, o treti prijautė mažiems šunims. Dėl augančios painiavos Įtakingiausiu bully veisėjai susivienijo ir įkūrė ABKC. Šito pagrindas - Dave Wilson iš Razor’s Edge, taip pat Gottiline ir Greyline atstovai. Parengti standartai padėjo veislę vystyti viena kryptimi - bent jau šunis, kurie dalyvauja parodose.

Šiuo metu oficialiai skiriamos 4 bully klasės – Standard, Classic, XL ir Pocket. Anksčiau ABKC pripažino ir Extreme klasę, tačiau dėl daugybės su ja susijusių problemų šios klasės atsisakė (be to, jos egzemplioriai stipriai netelpa į oficialų veislės standartą).

Kadangi veislė nėra visiškai užbaigta ir kartais papildoma kitomis veislėmis, dažnai galite pamatyti veisėjus ginčijantis tarpusavyje apie tai, kas yra tikras Amerikos bulis ir koks jis turėtų būti. Veisėjai vis dar turi savus idealus, bulių įvairovė labai didelė.

Veislės kūrimas užima begalę laiko, todėl buliai nėra pripažįstami tokių klubų kaip AKC (tačiau juos pripažįsta UKC, antras pagal didumą JAV šunų klubas).

Pagrindinės Bully linijos:

Razors Edge

Razors Edge

Remyline

Monster G

Kingpin

Greyline

Ghanghis Kon

Watchdog

Razors Edge

Knuckles

Razors Edge - viena pagrindinių bully sukūrimo linijų, netgi šios veislės sinonimas. Jie veislei darė didelę įtaką nuo pat jos  formavimosi pradžios ir vis dar yra labai svarbūs šiomis dienomis. Dabar šiuos šunis veisia Pure Edge Kennel ir Dynamight Kennel. Razors Edge kraujas itin stiprus vadinamojoje "Classic Collection", o "Signature Series" atstovai kiek „buliškesni“.

Razors edge liniją pradėjo Dave Wilson ir Carlos Barksdale. Iš pradžių jei augino kovinių linijų šunis. Jie skaitė viską, ką galėjo rasti tuometinėje literatūroje ir prenumeravo visus galimus žurnalus. Jie įsigijo keletą itin gerų tuometinių šunų - net sumokėjo 3500 dolerių už Plumber`s Alligator anūką. Dave ir Carlos rinkosi darbinius pitbulterjerus, tačiau labai didelius – jie bandė sukurti „daugiau buldogus negu terjerus“.

Vėliau iš Wildside Kennels (sav. George Williams) jie įsigijo "Diablo". Diablo tėvas Hollinsworth Bull naudotas medžioklei kaip sugriebimo šuo, o motina Wildsides Ms.Leaky buvo kovotoja. Tada veisime ir pradėta siekti kuo didesnių gabaritų.  Šie gyvūnai ADBA vis dar buvo registruojami kaip pitbulterjerai. Tuo metu daug kur ėmė įsibėgėti prieš veisles nukreipti įstatymai, tad Dave netgi teko persikelti į pitbuliams „jaukesnę“  valstiją.

Razors Edge Clp Short Shot

Laikui bėgant Dave susipažino su Ron Smith, auginusiu mėlyną šunį  Steel Town Blue Monday. Ron pažinojo kiekvieną AKC ir UKC veisėją, puikiai išmanė šunų genealogijas. Jis susisiekė su veislynu, kuris pasaulin paleido Monday. Būtent Ron dėka Razors Edge linija taip išpopuliarėjo. Vyrukai lankėsi pas visus galimus veisėjus Rytų Pakrantėje ir išsirinko keletą jiems itin patikusių šunų (pvz., mėlynai tigrinę kalę Sadey iš Minot`s Ledge, kurios giminaičius dabar galima pamatyti tarp AKC Ruffian ir UKC Colby atstovų).

Skelbimai apie Razors Edge šunis daug metų aktyviai malėsi laikraščiuose. Į juos atsiliepė keletas jaunų vyrukų su savo keturkojais. Kergiant įvairius variantus ir linijas Dave pavyko išgauti didžiagalvius, trumpasnukius didelius šunis plačiomis krūtinėmis ir trumpoka nugara, tačiau vis dar atitinkančius UKC ir AKC standartus. Tai Razors Edge linijai būdingos fizinės savybės. Linija kurį laiką judėjo be didelių pokyčių, kol sugalvota, kad reikėtų dar didesnių galvų.

Gotti

Notorious Juan Gotti

Juos galima skirti lyg ir Extreme klasę, bet išties dabar yra nemažai jų išvaizdos variacijų.

Gottiline susiformavo Kalifornijoje iš vieno šuns. Tai buvo 1997 metais gimęs Richard Barajas (West Side Kennel) augintinis Notorious Juan Gotti. Už Gotti jis sumokėjo 1300 dolerių ir vos sulaukusį 7 mėnesių sukergė su seserimi. Tuo metu jis laikytas vienu geriausiu bully tipo pitbulterjeru.

Gotti veisė su skirtingų linijų kalėmis, o jų palikuonis poruodavo tarpusavyje. Šis šuo - beveik 650 UKC registruotų pitbulių tėvas. Nekeista, kad jis tapo ir daugybės XL, ir mažesnių pocket bully pagrindu. Šiandien yra nemažai veislynų, kurie specializuojasi Gotti linijos šunyse.

Gotti atstovai kiek ekstremalesni už Razors Edge. Jie kresni, turi daug masės ir raumenų. Pasižymi didele, tarp skruostų plačia galva. Kaklas labai raumeningas, gerai apibrėžtas. Krūtinė labai gili, gerai sudėta. Nors Gotti linija labai raumeninga ir didelė, jie gana judrūs.

Watchdog

Watchdog Beelzebub

Watchdog linija sena, daugiausia susidedanti iš mėlynos spalvos šunų didelėmis galvomis ir stipriais, judriais kūnais. Linija kurta medžioklei - stambių žvėrių (šernų) sugavimui.  Iš pradžių jie veisti su Carver ir Mason pitbulterjerais. Dabar ši linija jau labiau „bulinė“ negu klasikinė.

 

Remyline

Remyline knls Remy Martin

Tai viena populiariausių Razors Edge atšakų. Liniją sukūrė Fabian Chichester, įsigijęs Razors Edge pitbulį Lowjack’s Remy Martin - 6 savaičių šuniuką, kurio niekas nenorėjo. Subrendusį jį sukergė su Fabian turėta kale Bella ir taip atsirado pirmoji naujos linijos vada.

Suaugęs Remy atrodė įspūdingai – sunkiais, stambiais kaulais, didele blokine galva. Remy tapo labai populiariu reproduktoriumi, mokestis už kergimą siekdavo 2500 dolerių. Jis buvo kitoks negu įprasti Razor`s Edge šunys - stambesnis už standartinius šunis.

Razors Edge atstovai gali turėti plačią svorių ribą, o Remy šunų ji siauresnė. Linijos patinai sveria 34 - 36 kg ir turi 58 cm ar didesnės apimties galvas. Kalės sveria 29 - 34 kg, jų galvos apimtis parsideda nuo 46 cm.

Remy linijos šunys turi aukštus grobio draivus, tačiau nelinkę peštis. Jie los duodami suprasti kur jų teritorija, tačiau nepuls.

Blood Panic

Kurupt linija

Kurupt linija specializuojasi "trigubo dydžio" šunyse, auginamuose kaip šeimos keturkojai.  Vienas iš linijos pavyzdžių turi 68 cm apimties galvą. Kurupt linijos atstovas geras variantas, jei ieškote kokio nors didelio šuns namams. Jie geraširdiški - toks linijos bruožas.

GRAY LINE'S RAIDER II

Gray Line Bullies

Gary Moore ir jo brolis Tony, turintys Blue Star Kennels, specializuojasi Grayline šunyse. Pasitelkę outkrosingą ir lainbrydingą jie kergė pitbulius su bully atstovais. Rezultatas – galingo sudėjimo šunys didelėmis kvadratinėmis galvomis, trumpais snukiais, gana plačiais pečiais ir plačia krūtine.

Ganghis Kon

Linija pradėta iš De La Cruz šunų, kryžmintų su Butthead atstovais. Linijos pagrindas - Tony Ly.

Bully išvaizda

Lyginant su pitbuliais ar stafais, buliai mažiau terjeriški. Tačiau labai dažnai pardavimų reklamose jie įvardijami kaip pitbuliai ar stafai. Tai negerai, kadangi tokiu būdu klaidinami žmonės. Pitbuliai nebūna dideli, masyvūs ar galingais raumenimis – tai bully savybės.

Pagrindinės bully savybės:

kvadratinė/ galinga galva

trumpas/kvadratinis snukis

sunkūs kaulai, raumenys

kompaktiškas kūnas

Bully išvaizda pagal UKC ir ABKC standartus

Šie šunys apibūdinami kaip kompaktiški, stiprūs, sudarantys didelės jėgos pagal dydį įspūdį. Jie raumeningi, didelio ar vidutinio dydžio, sunkia kaulų struktūra. UKC standartas pabrėžia teisingų proporcijų, tinkamo raumenų tonuso ir bendro balanso svarbą. Eliminuotinais trūkumais laikoma bet koks neproporcingumas, perdėtos savybės, kurios trukdytų fiziniam aktyvumu ir darbingumui. UKC standarte minima, kad tai raumeningi, aktyvūs, judrūs, geri sportiniai šunys. jie turi būti sveiki ir nepasiekti taško, kuriame būtų laikomi nutukusiais. Agresija žmogui nebūdinga ir labai nepageidaujama - iš parodų diskvalifikuojami agresyvūs ar labai bailūs šunys.

Galva - unikali ir svarbi bully savybė. Ji didelė, plati, proporcinga kūnui ir neturi turėti jokių perspaustų bruožų, kurie apsunkintų kvėpavimą ar trukdytų regai. Kaukolė vidutinio ilgio, didelė ir plati, su ryškiais skruostų raumenimis ir giliu perėjimu iš kaktos į snukį (UKC standarte minimas vidutinio dydžio, tačiau gerai apibrėžtas „stopas“).

Snukis vidutinio ilgio, platus, blokinis ar kiek kvadratinis. Trumpesnis už kaukolę, sudaro 25 - 35 proc. viso galvos ilgio, tačiau ne per trumpas, kas trukdytų normaliam kvėpavimui. Apatinis žandikaulis gerai išvystytas, platus, stiprus, lygiagretus snukiui. Lūpos gan prigludusios, nors nedidelis laisvumas leidžiamas. Skruostų raumenys ryškūs, be raukšlių. Sąkanda žirkliška.

Akys vidutinio dydžio, kiek apvalios (ABKC – ovalios ar migdolo formos). Galimos visos spalvos išskyrus mėlyną. Ausys išaugusios aukštai, natūralios ar kerpamos. Nukabusios, plačios ausys nepageidaujamos. Natūraliai stačios diskvalifikuojamos.

Kaklas vidutinio ilgio, raumeningas, kiek išlenktu viršumi („arka“), siaurėja nuo pečių galvos kryptimi. Jis neturi būti trumpas, kas trukdo funkciniams gebėjimams. Per ilgas kaklas bus neproporcingas. Ant kaklo pageidaujama kuo mažiau laisvos odos.

Kūnas labai raumeningas, masyvus, kompaktiškas ar vidutinio ilgio, įkūnija didelę jėgą pagal dydį. Krūtinė plati, gili (tęsiasi iki alkūnių ar žemiau jų). Vadinamos statinės formos. Ji gali būti platesnė už gylį, tačiau neperdėta, kadangi tokia trukdys judesiams. Šonkauliai gerai užapvalinti.

Nugara plati, stipri, trumpa ar vidutinio ilgio. Ji kiek nuožulni nuo keteros link pasturgalio. Ties pasturgaliu yra švelnus trumpas nuolydis į uodegos bazę. Juosmuo platus, trumpas.

Atstumas nuo keteros iki alkūnių turi būti lygis atstumui nuo alkūnių iki pėdų pagrindo. Šunys kiek trumpesnėmis kojomis priimtini, tačiau nepageidaujami.

Priekinės kojos stiprios, raumeningos, dideliais ar apvaliais kaulais, kiek pasuktais dilbiais. Jos negali būti tiek išlenktos, kad trukdytų normaliems judesiams.  Mentės ilgos, plačios, raumeningos. Pečiai stiprūs, raumeningi. Žastas maždaug vienodo ilgio su mente. Alkūnės prigludusios prie kūno ar kiek toliau nuo jo. Čiurnos stiprios, trumpos, beveik stačios, lanksčios. Pėdos atsuktos priekin.

Galinė dalis stipri, raumeninga, plati. Pasturgalis gerai užpildytas, platus. Užpakalinės galūnės raumeningos, nepasuktos nei vidun, nei išorėn. Raumenų išvystymas, kampai ir plotis turi koreliuoti su priekinėmis galūnėmis. Žiūrint iš galo kojos tiesios, lygiagrečios. Šlaunys gerai išvystytos, storais raumenimis. Kulnų sąnariai gerai išlenkti. Slėsnos pastatytos statmenai į žemę, žiūrint iš galo tiesios, viena kitai lygiagrečios. Pėdos storos, apvalios, proporcingos, vidutinio dydžio, kompaktiškos.

Uodega siaurėjanti, vandens siurblio rankenos formos. Priimtina ir tiesi. Jos ilgis - maždaug iki kulnų. Atsipalaidavus laikoma žemai, judant - virš nugaros linijos. Niekad nebūna riesta.

Kalis blizgus, lygus, prigludęs, liečiant vidutiniškai kietas. Spalva galima bet kokia, išskyrus marmurinę ar albinizmą (ABKC neleidžiama tik marmurinė spalva).

King Cobra

Judesiai smagūs, pasitikintys savimi, laisvi, galingi, atrodo, kad šuo tikisi pamatyti kažką naujo ir įdomaus. Kojos nepasukamos nei vidun, nei išorėn, netrukdo viena kitai. Risnojant eisena lengva, galinga, judesiai gerai koordinuoti. Nugara judant lygi, vos lankstosi, atrodo elastinga. Žiūrint iš bet kokios padėties, kojos nei sukasi išorėn, nei vidun. Greičiui didėjant, kojos lenda po kūnu - į centrinę liniją.

Idealus patinų aukštis 43 - 51 cm, kalių 40 - 48 cm. Gyvūnai negali būti baudžiami už labai raumeningą, masyvų kūną. Jie gali būti mažesni ar didesni, jei bus proporcingo sudėjimo. Už aukštį ar svorį svarbiau bendras balansas, tinkamos proporcijos. Dvarfizmas - diskvalifikacija. Svoris veislei nėra svarbus.

Klasės

Standard bully

Standard bully - veislės pagrindas. Jie laikomi veislės etalonu. Tai sunkių kaulų, bet lengvokų kojų šunys elegantiškais judesiais. Šie bully vizualiai sudaro didelės jėgos, proporcingos dydžiui, įspūdį. Jie kompaktiški, vidutinio dydžio, raumeningu kūnu, sunkių kaulų ir blokine galva. Tai populiariausias bully tipas. Patinai 43 – 51 cm, kalės 40 – 48 cm ūgio.

Mr Troublemaker

Pocket bully

Tai Standard atmaina. Šių šunų sudėjimas toks pat kaip Standard, tik jie maždaug trečdaliu mažesni. Patinai būna 35,5 - 43 cm, kalės 33 - 40,6 cm ūgio ties ketera.

Classic bully

Šie šunys lengvesnio sudėjimo, tačiau  vis dar atitinka "bully" bruožus. Jie neturi perspaustų savybių kaip kiti variantai ir matosi, kad jų kilmėse tikrai yra Stafordšyro terjerų ar pitbulterjerų. Klasikinio bulio kūnas siauresnis, lengvesnis negu standartinio. Klasikinį tipą galima pavadinti ankstyvuoju 1990-tųjų tipu, kai veislė tik pradėjo kurtis. Patinų ūgis 43 - 51 cm, kalių 40,6 - 48 cm.

Šiuo metu kai kurie bully augintojai išreiškia pageidavimą, kad klasikinė klasė būtų panaikinta iš oficialių sąrašų, kadangi jie skiriasi nuo to, kaip įsivaizduojami dabartiniai veislės atstovai.

XL bully

Tai – didesnė Standard tipo atmaina. Patinai 51 - 58 cm, kalės 48 - 56 cm ūgio. Jie labai raumeningi, įspūdingi šunys.

Su laiku atsirado dar viena neoficiali klasifikacija – XXL bully. Iš esmės šis terminas neturėtų būti naudojamas, tačiau jis taikomas itin stambiems, greičiausiai turintiems kokių nors mastifų kraujo, šunims apibūdinti.

Extreme bully

Anksčiau buvęs oficialiu tipu, dabar jis iš ABKC standarto pašalintas. Pagal išvaizdą šie šunys „neįlenda“ į ABKC ir UKC bully standartų aprašymus. Jie gan panašūs į standartinius atstovus, tačiau turi dar daugiau masės, yra sunkesnio sudėjimo, platesni. Iš esmės tai perspausti šunys – didelėmis galvomis, trumpesniais snukiais, dažnai turi daugiau laisvos odos.

Exotic bully

Kingpin's Goliath I

Exotic bully terminu apibūdinamas gerokai "perspaustas" bully tipas, pasirodęs apie 2008 metus. Daugelio nuomone, šios linijos pradininkai buvo Daxline su GR CH Gottilyne’s Dax. Dar vienas šuo, kuris siejamas su terminu Exotic bully - tai The Bully Camp Line’s Mr. Miagi.

ABKC jų nepripažįsta. Net dauguma Extreme bully augintojų nėra patenkinti šiuo tipu, tad nekeista, kad jų augintojų įkūrė savo organizaciją - Exotic Bully Association. Tai lyg ir Pocket atstovai, tik dar labiau perspausti. Šie šunys primena buldogus, Shorty bull ir kitus hibridus, dažnai poruojami su mažesniais buldogais (vienas „veisėjas“ pristatė savo veisimo programą – bully jis poruoja su anglų ir prancūzų buldogais).

Iš esmės galima teigti, kad veisėjams, užsiimantiems Exotic bully, nerūpi šių šunų sveikata ar gerovė – tačiau tai neblogas pajamų šaltinis, kadangi dauguma egzempliorių atrodo įdomiai ir gali kainuoti neįtikėtinai didelius pinigus. Vienas įdomios išvaizdos reproduktorius per metus gali atnešti 100 000 dolerių pelno. Turint daugiau šunų, nereikia darbo, nieko - tik veisti deformuotus šunis. Kadangi keista išvaizda visada traukė dalį žmonių, nenuostabu, kad šie šunys turi platų gerbėjų ratą - ypač kai jų veisimo niekas nekontroliuoja.

Su laiku atsirado ir Exotic bully atmainų – Micro, Super pocket ir tt. Tai dar mažesnės Exotic versijos. Tokie šunys kainuoja apie 10 000 dolerių, nors iš esmės dauguma jų tėra buldogų mišrūnai kirptomis ausimis. Bėda, kad yra labai nedaug Micro bully, kurie gebėtų laisvai judėti.

Exotic bully būdinga didesnė nei į prasta galva, atsikišęs žandikaulis su trumpa nosimi, kreivi dantys (dėl trumpo žandikaulio), nenormalios kaulų formos, trumpesni nei įprasta kaulai, išsiplėtę sąnariai, į šonus išlenktos priekinės galūnės, iškrypusi nugara. Šių šunų veisėjai negali suteikti sveikatos garantijų, nes tai neįmanoma. Jie turi daugybę problemų - nuo kaulų ir sąnarių iki kvėpavimo ir t.t. Exotic bully  lengvai perkaista. Dėl per ilgo minkštojo gomurio esant dideliam karščiui jie negali pakankamai atvėsti lekuodami, dėl ko susidaro kvėpavimui dar labiau trukdančios putos.

Shorty bull

Tai nėra bully, nors dažnai su jais painiojami. Jie „kurti“ kitu metu ir iš kitokių šunų. Tai kompaktiški, raumeningi keturkojai, kurių veisimo tikslas buvo sukurti energingus, judrius buldogus. Jie – Stafordšyro bulterjerų, prancūzų buldogų ir anglų buldogų hibridai. Stafbuliai pasirinkti dėl savo temperamento, draivų ir ilgaamžiškumo. Shorty bull „gaminti“ pradėta 2000 pradžioje Kanzase, daug dėmesio skiriant temperamentui ir ilgaamžiškumui. Taip pat didelis dėmesys skirtas ir tam, kad kalės gimdytų lengvai, gerai rūpintųsi palikuonimis. 2010 veislė jau buvo labai populiari, nors ir nepripažįstama rimtesnių klubų.

Shorty Bulls auginami kaip kompanionai ir apibūdinami kaip gyvenimu besidžiaugiantys šiek tiek komiški šunys. Jie nedideli, stambaus sudėjimo. Teigiama, kad Shorty gali dalyvauti įvairiose aktyviose veiklose - nuo pasivaikščiojimo iki Agility ar paklusnumo varžybų.

Shorty ūgis - iki 38 cm. Aukštesni gyvūnai diskvalifikuojami. Jų svoris apie 18 kg, proporcingas dydžiui. Nutukimas laikomas trūkumu.

Galva apvali, su tipiškomis buldogo savybėmis. Akys toli viena nuo kitos, neiššokusios. Nosis šiek tiek užsirietusi, gali būti juoda ar kepenų spalvos. Visi šunys turi perkandą, tačiau dantys negali būti labai atsikišę ar matytis. Ausys kerpamos, prigludusios prie galvos. Ten kur ausis kirpti draudžiama, jos turi būti pakeltos ir simetriškos. Nulėpausiai diskvalifikuojami.

Kūnas trumpas. Krūtinė plati, apačia siekia alkūnes. Pageidautinas kompaktiškas sudėjimas.  Priekio ir galo pločiai proporcingi - nepageidaujamas siaurėjimas į galinę dalį. Pečiai apvalūs, raumeningi, gali būti kiek platesni už juosmenį, bet ne ekstremaliai platūs. Kojos proporcingos kūnui, sunkių kaulų, ne per ilgos. Uodega trumpa, susukta ar kirpta. Parodose neleidžiamos ilgos uodegos. Galimos visos spalvos, išskyros juodą su įrudžiu ir marmurinę.

Bully sveikata

Šių šunų būklė daugiausia priklauso nuo veisėjo ir pasirinkto tipo. Sveikatos tikrinimai veislėje nėra dažni, tačiau kas atlieka testus, paprastai pažymi, kad klubo sąnario displazija - A ar B laipsnio, o alkūnės "švarios". Kartais pasitaiko akių pažeidimų – „vyšninė akis“, ektorpija. Trumpasnukiams šunims galimas brachiceflainis respiracinis sindromas.

Pagrindinė veislės problema – augintojų polinkis į ekstremalumus. Pvz., jei veisiant šunis pagrindiniu tikslu tampa dydis, galva ar spalva, lauk bėdos. XL egzemplioriams dažniausiai pasitaiko klubo sąnarių displazija. Exotic atstovai taip pat dažnai turi bėdų su klubais ir netinkamai susiformavusiais kaulais bei sąnariais, kas lemia trumpą, skausmingą gyvenimą - kartais vos 5 metus kančių.

Aišku, yra ir gerų, atsakingų bulių veisėjų su aiškiais veisimo tikslais ir griežtomis taisyklėmis. Renkantis šios veislės šuniuką būtina vengti veisėjų, šaukiančių, kad augina ypatingai didelius ar ypatingai mažus šunis, turinčius galingas galvas.

Kaip bully veislėje atsirado tam tikrų ekstremalių egzempliorių? Daug kas matė siaubingai deformuotų keturkojų ar neįtikėtino dydžio šunų nuotraukas.  Ogi kai kurie veisėjai sąmoningai klastojo dokumentus, į veisimus įtraukdami kitų veislių šunis. Vieša paslaptis, kad didysis Hulk, oficialiai turintis pitbulio dokumentus, iš tiesų turi mastifų kraujo. Tas pats ir su Exotic atstovais - jie turi buldogų kraujo. ABKC pradžioje šitą neigė, tačiau vėliau pripažino. Čia galima paminėti ir marmurinės spalvos faktą.  Nei pitbuliai, nei stafai šios spalvos neturi, ji atsiranda kryžminant su kitomis veislėmis. Todėl tokios spalvos pitas ar stafas iš parodos bus diskvalifikuotas. ABKC kurį laiką šią spalvą leido, tačiau dėl augintojų nepasitenkinimo vėliau pašalino - dabar ji priskiriama diskvalifikuotinoms savybėms.

Bully bruožai:

 

Classic bully:

XL Bully

XXL Bully

Standard Bully

Exotic Bully

Extreme Bully

Micro Bully

Pocket Bully

Shorty Bull

Linijos:

Bankoll

Ganghis

Gotti

Kurput

Razors Edge

Remyline

Watchdog

Daugiau Bully pavyzdžių:

Ligoti atvejai:

 

Parašykite komentarą